MMSZ5V1T1G
Brand:
ON Semiconductor
Legislation and Compliance
RoHS Status: Not Applicable
Statement of Conformity
RS Components
Statement of Conformity
Compliant Product Details
RS stock number 5449753
Product description onsemi, 5.1V Zener Diode 5% 500 mW SMT 2-Pin SOD-123
Manufacturer / Brand ON Semiconductor
Manufacturer part number MMSZ5V1T1G
The foregoing information relates to product sold on, or after, the date shown below.
RS COMPONENTS
Date May 15, 2026
RS Components Pte Ltd Robinson Road, P.O. Box 1582, Singapore 903132
Product Details
Zener Diodes, ON Semiconductor
Zener Diodes 500mW, MMSZxxxT1G / SZMMSZxxxT1G Series, ON Semiconductor
Surface Mount case: SOD-123
Specifications
Attribute Value
Brand ON Semiconductor
Maximum Power Dissipation 500 mW
Maximum Reverse Leakage Current 2 µA
Minimum Operating Temperature -55 °C
Mounting Type Surface Mount
Test Current 5 mA
Dimensions 2.69 x 1.6 x 1.12 mm
Nominal Zener Voltage 5.1 V
Maximum Zener Impedance 60 Ω
Zener Type Voltage Regulator
Number of Elements per Chip 1
Zener Voltage Tolerance 5 %
Package Type SOD-123
Maximum Operating Temperature +150 °C
Pin Count 2
Diode Configuration Single
Checking stock...
VND
Out of stock
Price Pack (1 Pack of 50)
Pack(s)Per Pack(VND)Per Unit(VND)
*price per unit indicative
"onsemi, 5.1V Zener Diode 5% 500 mW SMT 2-Pin SOD-123" added to the basket