- ATK10-20P
- Brand:
- Toyogiken
Legislation and Compliance
RoHS Certificate of Compliance
RS definition of RoHS Compliance:
| Substance | Concentration |
| Lead | 0.1% |
| Mercury | 0.1% |
| PBB (Polybrominated Biphenyls) | 0.1% |
| PBDE ( Polybrominated Diphenyl Ethers) | 0.1% |
| Hexavalent Chromium | 0.1% |
| Cadmium | 0.01% |
| DEHP (Bis (2-Ethylhexl) phthalate) | 0.1% |
| BBP (Benzyl butyl phthalate) | 0.1% |
| DBP (Dibutyl phthalate) | 0.1% |
| DIBP (Diisobutyl phthalate) | 0.1% |
| RS stock number | 3910528 |
| Product description | Toyogiken Barrier Strip, 8mm Pitch, 20A, 600 V, Screw Down Termination |
| Manufacturer / Brand | Toyogiken |
| Manufacturer part number | ATK10-20P |
RS Components Ltd, Birchington Road, Corby, Northants, NN17 9RS, UK
Statement of Conformity
| RS stock number | 3910528 |
The foregoing information relates to product sold on, or after, the date shown below.
RS COMPONENTS
| Date | May 13, 2026 |
RS Components Pte Ltd Robinson Road, P.O. Box 1582, Singapore 903132
Country of Origin: JP
Product Details
8 mm pitch threaded terminal block ATK10 series
Specifications
| Attribute | Value |
| Brand | Toyogiken |
| Pitch | 8 mm |
| Wire Size | 2 mm² |
| Current Rating | 20 A |
| Voltage Rating | 600 V |
| Minimum Operating Temperature | -25 °C |
| Maximum Operating Temperature | +60 °C |