ATK10-20P
Brand:
Toyogiken
Legislation and Compliance
RoHS Certificate of Compliance
RS Components
RoHS Certificate of Compliance
RS definition of RoHS Compliance:
SubstanceConcentration
Lead0.1%
Mercury0.1%
PBB (Polybrominated Biphenyls)0.1%
PBDE ( Polybrominated Diphenyl Ethers)0.1%
Hexavalent Chromium0.1%
Cadmium0.01%
DEHP (Bis (2-Ethylhexl) phthalate)0.1%
BBP (Benzyl butyl phthalate)0.1%
DBP (Dibutyl phthalate)0.1%
DIBP (Diisobutyl phthalate)0.1%
Compliant Product Details
RS stock number 3910528
Product description Toyogiken Barrier Strip, 8mm Pitch, 20A, 600 V, Screw Down Termination
Manufacturer / Brand Toyogiken
Manufacturer part number ATK10-20P
RS Components Ltd, Birchington Road, Corby, Northants, NN17 9RS, UK
Statement of Conformity
RS Components
Statement of Conformity
Compliant Product Details
RS stock number 3910528
Manufacturer / Brand Toyogiken
The foregoing information relates to product sold on, or after, the date shown below.
Date May 13, 2026
RS Components Pte Ltd Robinson Road, P.O. Box 1582, Singapore 903132
Country of Origin: JP
Product Details
8 mm pitch threaded terminal block ATK10 series
LJ391041-01
Specifications
Attribute Value
Brand Toyogiken
Pitch 8 mm
Wire Size 2 mm²
Current Rating 20 A
Voltage Rating 600 V
Minimum Operating Temperature -25 °C
Maximum Operating Temperature +60 °C
Checking stock...
VND
Out of stock
Price Each
Unit(s)Per Unit(VND)
*price per unit indicative
"Toyogiken Barrier Strip, 8mm Pitch, 20A, 600 V, Screw Down Termination" added to the basket