Vishay 620Ω Wire Wound Resistor 1W ±5% CW001620R0JE12
RS Stock No.:
Mfr. Prt No.:
CW001620R0JE12
Brand:
Vishay
Legislation and Compliance
RoHS Certificate of Compliance
RS Components
RoHS Certificate of Compliance
RS definition of RoHS Compliance:
SubstanceConcentration
Lead0.1%
Mercury0.1%
PBB (Polybrominated Biphenyls)0.1%
PBDE ( Polybrominated Diphenyl Ethers)0.1%
Hexavalent Chromium0.1%
Cadmium0.01%
DEHP (Bis (2-Ethylhexl) phthalate)0.1%
BBP (Benzyl butyl phthalate)0.1%
DBP (Dibutyl phthalate)0.1%
DIBP (Diisobutyl phthalate)0.1%
Compliant Product Details
RS stock number 8437160
Product description Vishay 620Ω Wire Wound Resistor 1W ±5% CW001620R0JE12
Manufacturer / Brand Vishay
Manufacturer part number CW001620R0JE12
RS Components Ltd, Birchington Road, Corby, Northants, NN17 9RS, UK
Statement of Conformity
RS Components
Statement of Conformity
Compliant Product Details
RS stock number 8437160
Manufacturer / Brand Vishay
The foregoing information relates to product sold on, or after, the date shown below.
Date May 14, 2026
RS Components Pte Ltd Robinson Road, P.O. Box 1582, Singapore 903132
Product Details
Ceramic Wirewound, Axial - 1W to 17W
CW Series 1W, Axial
The CW Series of Vishay 1W Wirewound Axial Resistors. All models are highly reliable and of the highest quality.
5% Tolerance
Axial Termination
Various resistance available.
Specifications
Attribute Value
Brand Vishay
Resistance 620 Ω
Power Rating 1 W
Tolerance ±5 %
Technology Wire Wound
Series CW001
Maximum Operating Temperature +350 °C
Temperature Coefficient ±30 ppm/°C
Minimum Operating Temperature -65 °C
Checking stock...
VND
Out of stock
Price Each
Unit(s)Per Unit(VND)
*price per unit indicative
"Vishay 620Ω Wire Wound Resistor 1W ±5% CW001620R0JE12" added to the basket